Calculate your Return on Investment


Federal Tax Credits
State Tax Credits
Local and Utility Company Tax Credits

In addition to energy savings, our unit has a life expectancy of a lifetime

Heating/Cooling cost accounts for 60% of total Utility Bill

-Savings are based on the average house size of 2500 sq ft-

These projections will vary based on size of system purchased, energy envelope of home, and cost of installation.

Tax credit – 30% of total cost
(after factoring tax credit payback is estimated within 10 years)
*
Utility rate increases are not factored in this projection

60% of monthly Bill 60% of $250 average monthly utility bill = $150
60% of $300 average utility bill = $180
60% of $350 average utility bill = $210 60% of $400 average utility bill = $240
50% of h/c load $75 savedper mo$75*12mo=$900$900*10yr=$9000 $90 saved per mo$90*12 mo=$1080$1080*10yr=$10,800 $105 saved per mo$105*12 mo=$1260$1260*10yr=$12,600 $120  saved per mo$120*12 mo=$1440$1440*10yr=$14,440
66%
of
h/c
load
$99saved per mo$99*12mo=$1188$1188*10yr=$11,880 $119 saved per mo$119*12 mo=$1428$1428*10yr=$14,280 $139 saved per mo$139*12 mo=$1668$1668*10yr=$16,680 $158 saved per mo$158*12 mo=$1896$1896*10yr=$18,960
70%
of
h/c
load
$105 saved per mo$105*12mo=$1260$1260*10yr=$12,600 $126 saved per mo$126*12 mo=$1512$1512*10yr=$15,120 $147 saved per mo$147*12 mo=$1764$1764*10yr=$17,640 $189 saved per mo$189*12 mo=$2268$2268*10yr=$22,680
80%
of
h/c
load
$120saved per mo$120*12 mo=$1440$1440*10yr=$14,440 $144 saved per mo$144*12 mo=$1728$1728*10yr=$17,280 $168 saved per mo$168*12 mo=$2016$2016*10yr=$20,160 $192 saved per mo$192*12 mo=$2304$2304*10yr=$23,040